Frízský ohař (STA)Standard FCI č. 222/09.01.1999/F

Překlad: Helena Dvořáková
Země původu: Nizozemí
Datum zveřejnění platného standardu: 30.05.1989
Klasifikace FCI: skupina 7 ohaři (stavěči) Sekce 1.2 ohaři kontinentální dlouhosrstí s pracovní zkouškou

Použití

Ohař (stavěč)

Krátký výtah z historie

Slovenský hrubosrstý ohař je plemeno, které vzniklo meziplemenným křížením. Základ chovu dal výmarský ohař, od něhož převzal tento pes zbarvení i základní povahové vlastnosti. Křížením výmarského ohaře s hrubosrstými plemeny ohařů, především s českým fouskem, vznikli jedinci se zbarvením a základními povahovými vlastnostmi podobnými výmarskému ohaři, avšak hrubosrstí. Do roku 1973 byli zapisováni ve slovenské plemenné knize jako hrubosrstý výmarský ohař. Od roku 1973 byl už veden jako samostatné plemeno.

Celkový vzhled

Je to ohař normálních proporcí, silný, s dlouhou srstí, obdélníkového rámce, jeho tělesná konstrukce není ani příliš hrubá, ani přehnaně jemná. Kůže je přiléhající k tělu, netvoří lalok. Pysky nejsou převislé (větrné).

Použití a povaha

Je věrný; milý a učenlivý jako společenský pes, inteligentní, klidný, poslušný, snadno cvičitelný, ostražitý. Nikdy nemá problematický charakter a není agresivní.

Hlava

Je suchá, má správné proporce v poměru k tělu, je spíše delší, než široká; Mozkovna a čenichová partie jsou stejně dlouhé

Mozková část:
Mozkovna: je mírně klenutá. Není úzká, ale nikdy nepůsobí dojmem, že je široká; Je mírně klenutá, zaobluje se směrem k lícím.
Stop: je mírný.
Obličejová část
Nos: je černý u jedinců černobílých, hnědý u hnědobílých a oranžovobílých. Nos nesmí mít rozštěp a nozdry jsou dobře otevřené.
Čenichová partie: je mohutná, zeslabuje se směrem k nosu, aniž by však byla špičatá. Nosní hřbet je rovný a široký; při pohledu z profilu nesmí být ani vyklenutý, ani proláklý.
Pysky: pevně přiléhají, nejsou volné.
Zuby: zuby jsou silné a mají nůžkový skus.
Líce: málo vyplněné.
Oči: jsou uložené horizontálně, středně velké, kulaté, s očními víčky, která pevně přiléhají k oční kouli, spojivky nejsou vidět. Nejsou ani vystouplé, ani příliš hluboko uložené v očních důlcích. Jsou tmavohnědé u jedinců se základní barvou černou, hnědé u těch, jejichž základní barva je hnědá nebo oranžová. Dravčí oko je nežádoucí.
Uši: jsou zavěšené dosti nízko. Vnější zvukovod není příliš výrazný, což umožňuje uchu splývat podle skrání, aniž by se vytáčelo. Příliš výrazně vyvinutý boltec, který neumožňuje, aby ucho splývalo hned od úponu a přiléhalo těsně ke skráním, je nežádoucí. Ucho je středně dlouhé, ploché. Osrstění ucha je typickým znakem plemene: v honí části (u úponu) je porostlé dlouhou srstí, která se pozvolna zkracuje směrem ke špičce, ve spodní třetině je srst krátká. Dlouhá srst musí být rovná. Lehké zvlnění lze tolerovat, ale kudrnatá srst je nežádoucí.
Krk: je krátký a kulatý na průřezu. Hlava bývá normálně nesena nízko, krk svírá s horní linií trupu velmi otevřený úhel. Krk je velmi lehce klenutý, bez laloku.

Tělo

Hřbet: rovný, dost dlouhý.
Bedra: silná.
Záď: mírně skloněná.
Hrudník: při pohledu zepředu je široký; je víc široký než hluboký, což má za následek, že hrudní končetiny nají dost široký postoj. Oblast hrudní kosti je oblá, nemá tvar kýlu a nedosahuje níže než k lokti. Žebra jsou klenutá a hrudní koš dlouhý směrem k zádi.
Břicho a slabiny: je jen mírně vtažené.
Ocas: je dlouhý, dosahuje až k hlezennímu kloubu, nasazený je nízko. V klidu je nesen svěšený až po poslední třetinu, která tvoří mírný háček, stáčející se směrem vzhůru. Celý ocas je porostlý dlouhou rovnou srstí bez kudrlin a zvlnění. Srst netvoří vlajku, ocas je chundelatý.

Končetiny

Hrudní končetiny:
Lopatky: lopatka dobře přiléhá k tělu, je šikmo uložená; s ramenní kostí svírá správný úhel.
Předloktí: silné a rovné.
Metakarpus: je rovný, nikdy šikmý.
Přední tlapky: prsty jsou dobře vyvinuté a sevřené. Tvar tlapky není kočičí, ani zaječí. Polštářky jsou drsné.
Pánevní končetiny: jsou mohutné, správně zaúhlené ve všech partiích.
Stehno: není příliš dlouhé.
Hlezenní kloub: je nízko u země.
Metatarsus: krátký.
Zadní tlapky: jsou kulaté, s dobře vyvinutými polštářky

Srst

Srst je dlouhá a hladká po těle; může být mírně zvlněná na zádi. Srst na hlavě je krátká. Srst na zadní straně předních nohou, stejně jako ta, která tvoří kalhoty na stehnech je hrubá a bohatá, spíš chundelatá, než tvořící praporce. Na zadních nohou je srst dlouhá. Srst poněkud kudrnatá je znamením křížení a takto osrstěný jedinec nemůže být považován za stabyhouna.

Zbarvení:

Černá, hnědá nebo oranžová s bílými znaky. V bílých partiích je přípustné stříkání, stejně jako smíšená srst (bělouš).

Velikost

ideální výška pro psy: 53 cm, ideální výška pro feny: 50 cm

Chyby

Všichni jedinci s viditelnými poruchami fyzické kondice nebo chování budou vyloučeni. Všechny odchylky od výše uvedeného standardu musí být považovány za chyby a musí být penalizovány podle stupně jejich závažnosti.

NB: Psi musí mít obě normálně vyvinutá varlata kompletně sestouplá v šourku.